TERAPIA EMDR – CO TO JEST?
Terapia EMDR jest prężnie rozwijającą się formą psychoterapii, rekomendowaną m.in. przez WHO, Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne oraz Międzynarodową Organizację Stresu Traumatycznego.
Terapia EMDR jest skuteczną metodą terapii traumy. Pierwotnie była wykorzystywana do leczenia zespołu stresu pourazowego (PTSD). Podstawy metody opracowała Francine Shapiro, która odkryła , że szybkie i powtarzające się ruchy gałek ocznych znacznie redukuję poziom lęku u ludzi , którzy doznali traumatyzujących przeżyć. Obecnie uważa się, że redukcja lęku stanowi efekt bilateralnej stymulacji mózgu, który można osiągnąć za pomocą ruchów gałek ocznych , stymulacji dźwiękowej lub tappingu (dotykania).
Nasz mózg posiada naturalną zdolność leczenia urazów psychicznych. Traumatyczne doświadczenia mogą jednak zablokować naturalny proces przetwarzania informacji. Wtedy emocje, myśli , doznania, które towarzyszyły traumatycznemu doświadczeniu pozostają żywe w naszej pamięci. Celem terapii jest praca z nieprzetworzonymi wspomnieniami, które bez względu na to jak dawno miały miejsce, determinują nasze samopoczucie, wpływając na pogorszenie jakości życia.
Trudne doświadczenia w relacjach rodzinnych, partnerskich , zawodowych mogą mieć takie same konsekwencje jak trauma związana z tragicznym wydarzeniem życiowym.
Warto zaznaczyć, że problemem może być nie tylko to co się wydarzyło w życiu pacjenta (straszne zdarzenia z przeszłości), ale również to czego w nim zabrakło – brak akceptacji, miłości, wsparcia. Terapia pozwala uzyskać nową perspektywę, lepiej zrozumieć przeszłe doświadczenia, ukierunkować działania w pozytywnym kierunku.
DLA KOGO?
Terapia EMDR jest adresowana do różnych grup pacjentów, niezależnie od wieku. Jest to skuteczna metoda w leczeniu takich zaburzeń jak:
- zespół stresu pourazowego
- zaburzenia nastroju
- zaburzenia lękowe
- uzależnienia od substancji psychoaktywnych
- zaburzenia osobowości
- zaburzenia dysocjacyjne
- zaburzenia odżywiania
- bóle chroniczne i bóle fantomowe Terapia wykorzystywana jest również do pracy z pacjentami o niskiej samoocenie, z brakiem motywacji ,czy też tkwiącymi w toksycznych relacjach